Annak érdekében, hogy Önnek a legjobb élményt nyújtsuk "sütiket" használunk honlapunkon. Az oldal használatával Ön beleegyezik a "sütik" használatába.

ÖNÉLETRAJZ

 

Bragyova András

 

1950. március 1-jén születtem Budapesten.

 1968-ban érettségiztem a budapesti Berzsenyi Dániel Gimnáziumban, majd 1975-ben summa cum laude minősítéssel fejeztem be jogi tanulmányaimat az Eötvös Loránd Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Karán. 1977-től az MTA Állam- és Jogtudományi Intézetében a nemzetközi jogi osztályon, majd az összehasonlító jogi osztályon tevékenykedtem, 1992-ben tudományos titkárrá neveztek ki, a későbbiekben tudományos tanácsadóként dolgoztam.

1978-ban 2 évig Strasbourgban a Faculté internationale de droit comparé kurzusain vettem részt, ahol diplomát szereztem közjogból, majd 1980-ban a Hágai Nemzetközi Jogi Akadémia hallgatója lettem, és 1982-ben a salzburgi American Seminar kurzusán vettem részt. 1989 folyamán négy hónapot töltöttem Rómában, ahol alkotmányjogi és jogfilozófiai kutatásokkal foglalkoztam, majd 1990-ben Alexander von Humboldt ösztöndíjjal a Freiburgi Albert Ludwig Egyetemen voltam vendégkutató, európajogi és alkotmányjogi kutatásokkal foglalkoztam.

1988-ban védtem meg az állam- és jogtudományok kandidátusi, 2003-ban akadémiai doktori értekezésemet, MTA doktora (DsC) címet szereztem. A Miskolci Egyetem Állam- és Jogtudományi Karon habilitáltam 2001-ben.

1984-től tanítok a Miskolci Egyetem Állam- és Jogtudományi Karán. Kezdetben a Nemzetközi Jogi Tanszéken oktattam és kutattam, majd az 1998/1999. tanévben a Nemzetközi Jogi Tanszék megbízott vezetője voltam. Emellett 1994 és 2004 között a Közép-európai Egyetem politikatudományi tanszékének állandó vendégtanára voltam.

2001-től az Alkotmányjogi Tanszék oktatója vagyok, 2002-2005 között – alkotmánybíróvá választásomig – az Alkotmányjogi tanszék vezetője voltam. 2005 és 2014 között az Alkotmánybíróság tagja voltam.

1999-től tevékenyen részt veszek az Egyetem doktori programjában, a Deák Ferenc Állam- és Jogtudományi Doktori Iskola alapító tagja, törzstagja, és 2001-től a Doktori Iskola vezetője vagyok. Vezetésem mellett nyerte el a Deák Ferenc Doktori Iskola 2006-ban a „Kiválósági hely” címet, 2010-ben Miskolc Város Nívó Díját.

Az Alkotmányjogi Tanszék oktatójaként, a Deák Ferenc Állam- és Jogtudományi Doktori Iskola vezetőjeként, tárgyjegyzőként, témavezetőként folyamatos oktatói-kutatói tevékenységet végzek. A doktori képzésben és a graduális képzésben több tantárgy akkreditált tárgyjegyzője vagyok, témavezetésem mellett többen szereztek PhD tudományos fokozatot.

Tudományos tevékenységem kezdetén főleg nemzetközi jogi tanulmányokat publikáltam, többek között a környezetvédelem nemzetközi joga, a nemzetközi jog elméleti kérdései, a nemzetközi jog és a belső jog viszonya, az emberi jogok nemzetközi jogi védelme, az állami immunitás kérdéseiről. Kandidátusi értekezésem a nemzetközi konfliktusok rendezésének elméleti kérdéseivel foglalkozik, ideértve nemzetközi tárgyalások elméletét és nemzetközi bíráskodást is; külön foglalkozva a nemzetközi jogi érvelés elméletével is.

Az 1980-as évek végétől érdeklődésem az alkotmányjog felé fordult. Először összehasonlító alkotmányjogi munkákat publikáltam választójogi kérdésekről, a kétkamarás parlamentekről, illetve a köztársasági elnök jogállásáról a parlamentáris kormányzati rendszerekben, majd az 1990-es évek elejétől tudományos érdeklődésem középpontjában az alkotmányjogon belül az alkotmánybíráskodás kérdései kerültek, mégpedig kettős értelemben: egyrészt az alkotmánybíráskodás elmélete, másrészt az alkotmánybíráskodásban felmerülő alkotmányjogi kérdések. Az alkotmánybíráskodás elméletéről monográfiát és több tanulmányt publikáltam, ezekben az alkotmánybíráskodás elméletét a jogrendszer elmélete alapján dolgoztam ki. Az alkotmánybíráskodásban felmerülő jogtudományi kérdésekkel, legtöbbször a nyugat-európai és az Egyesült Államokbeli alkotmánybíróságok gyakorlatával összevetve többször foglalkoztam. Az 1990-es években tudományos munkámban többször visszatértem a rendszerváltással kapcsolatos alkotmányjogi kérdésekre. Az utóbbi években tudományos munkám fő területe a jogrendszer korábban nagyvonalakban kidolgozott elméletének továbbfejlesztése és alkalmazása főleg alkotmányos kérdésekre, mint az alkotmányértelmezés, alapjogok elmélete, valamint az Európai Unióval kapcsolatos elméleti és alkotmányos kérdések.

Magyar és idegen nyelven (angol, német, orosz, francia) folyamatosan tudományos és publikációs tevékenységet folytatok.

A Miskolci Jogi Szemle szerkesztőbizottságának elnöke vagyok. A Magyar Tudományos Akadémia Állam- és Jogtudományi Bizottságának, továbbá 2012-től a IX. osztálya által választott Akadémiai Kutatóhelyek Tanácsának tagja vagyok. Több hazai és nemzetközi tudományos szervezet tagja vagyok (Magyar Alkotmányjogászok Egyesülete, International Law Association, Internationale Vereinigung für Rechts- und Sozialphilosophie, European Academy of Sciences and Arts). Vendégelőadóként évente több alkalommal veszek részt külföldön rendezett tudományos konferenciákon. Rendszeresen részt veszek PhD doktori szigorlati és bíráló bizottságokban, habilitációs bizottságokban, és MTA Doktori Bíráló Bizottságokban.